זהירות!!! סת"ם מזוייף
שוק הסת"ם פרוץ מאוד לצערינו
אנשים נוכלים משווקים סת"ם פסולים ממש. בין השאר סת"ם פסולים הנלקחים מהגניזה ונמכרים ארוזים מחדש כאילו מדובר בסת"ם כשרים
כמו כן נפוץ מאוד לאחרונה שמוכרים סת"ם המודפסים בשיטות שונות ומשונות, בשיטות שקשה מאוד להבחין שמדובר בהדפסה ולא בכתב יד של סופר סת"ם

שימו לב לסרטון הבא איך מדגים בו הדובר בריש גלי הדפסת ספרי תורה בשיטה הנוגדת ההלכה 
 


מזוזות מודפסות

לאחרונה משווקות בארץ ובעולם אלפי מזוזות מזוייפות ממש, מזוזות מודפסות. המדובר במזוזות שלמראית עין נראות כשרות ואף מהודרות. ואולם הן פסולות לכל הדעות. מזוזות אלו הודפסו בשיטות מתוחכמות של הדפסה, ולא נכתבו בכתיבת יד על ידי סופר סת"ם, כנדרש.

מעבדה משוכללת לזיוף מזוזות נחשפה בעיר אשקלון. במעבדה סרקו מזוזות למחשב, את הסריקה העבירו למכונה שמייצרת שבלונות מדויקות של מזוזות על גבי מדבקה ומשם עוברת ההדבקה לקלף. הכתיבה נעשה בהתזת דיו בתוך חלל השבלונה. הקלפים עליהם נכתבו המזוזות היו כשרים, אך כל תהליך הכתיבה היה פסול מיסודו.

לאחר הדפסת מאות מזוזות על אותה שבלונה, היו מחליפים במעבדה את סוג השבלונה, מדפיסים עוד כמה מאות, עד שהייתה בידיהם כמות גדולה של מזוזות שנשלחו לתפוצה רחבה בארץ ובעולם.

 

המכונה לייצור השבלונות של המזוזותשבלונה של מזוזה
ניתן לשים לב בתמונה המצורפת שאותיות מ"ם סופית וסמ"ך אינן סגורות אלא יש פירוד באמצען. אם היו מושלמות תוך האותיות היה נופל.

את השבלונה מניחים על גבי קלף ומתיזים בצבע שחור. ולאחר הסרת השבלונה ניכרת צורת כתיבת מזוזה


תמונת מזוזות אחר התזת הצבע על גבי השבלונהבהגדלת התמונה תוכלו לראות שאותיות מ"ם סופית וסמ"ך אינן מושלמות. בדיוק כפי שאינן מושלמות בשבלונה. השלמת הפרדות אלו וכן התיוג מבוצעים באופן ידני לאחר ההדפסה.
אופן כזה גם של כתיבה מופרדת גם לו היה נעשה בכתיבת יד של סופר סת"ם היה אסור לתקן ולהשלים את החסר באותיות מ"ם סופית וסמ"ך. משום "שלא כסדרן"

שיטה נוספת להדפסת מזוזות נחשפה בביתם של הנוכלים
נמצאו חותמות של חלקי מזוזות בכל חותמת חלק אחר של מזוזה, בהחתמת מספר חותמות מתקבלת מזוזה שלימה.

חותמת חלקית של מזוזהלאחר חשיפת המעבדה הוגשה תלונה למשטרה.  יצרני המזוזות המזוייפות נעצרו ע"י המשטרה, באשמת הונאה. ואולם שוחררו ע"י בית המשפט מאחר ויש קושי משפטי לאכוף הונאות בתחום הסת"ם.נודע לנו כי אותם נוכלים מדפיסי המזוזות המזוייפות, ממשיכים ביתר מרץ לייצר ולהפיץ את המזוזות שלהם. הם פונים לחנויות וסוחרי סת"ם ומציעים להם מזוזות אלו במחירים מפתים. חנויות וסוחרים שאינם מודעים לתופעה נופלים ברשתם של נוכלים אלו. ורוכשים מהם כמויות של מזוזות. המופצות הלאה בחנויות הסת"ם למיניהם.

אחד מהנוכלים הללו מחזיק תעודה "סופר מוסמך" ממכון "משמרת סת"ם" ע"ש י.ע. באמצעות תעודה זו משכנע את החנויות והסוחרים כי הוא סופר מוסמך והמזוזות הן מכתב ידו.

נודע לנו כי בכוונת נוכלים אלו לייצר באותה שיטה גם תפילין וספרי תורה.
אנו ממליצים זאת תמיד, ועכשיו ביתר שאת. אם חשוב לך שהסת"ם שאתה רוכש יהיה כשר. לפי כל כללי ההלכה. רכוש אך ורק מהסופר סת"ם בעצמו. אך ורק מסופר סת"ם מוסמך (בעל תעודת הסמכה) המוכר לך באופן אישי או שבררת עליו שהוא אכן סופר ירא שמים.

אם רכשת מזוזות לאחרונה ממקור שאיננו בטוח, אנו ממליצים להשוות את הכתב עם התמונות  של המזוזות המודפסות שיובאו לקמן. כדאי להעזר בסופר או מגיה מקצועי שיאשר שהמזוזות שרכשת אינן מאותן המזוזות המודפסות.

דוגמת מזוזה מודפסת בכתב ספרדי דוגמת מזוזות מודפסות בכתב אשכנזי
נבקש בכל לשון של בקשה מכל מי שקורא דף זה. אנא הפיצו והזהירו כל חנות או סוחר סת"ם שאתם מכירים מפני התופעה. ספרו לרבנים ומורי הוראה, למען יידעו לשים לב לתופעה הכואבת.

אם יש לכם מידע נוסף בנושא זה. או נודע לכם על מקרה של זיוף כזה אחר ספרו לנו ובעז"ה נפרסמו בדף זה.
or.lasofer1@gmail.com
פקס: 03-6025082

  
logo בניית אתרים